fbpx
sreda, 30. 10. 2024.

Pogled na svet iz hrišćanske perspektive

Kako ostati zdrav kod kuće

IZOLACIJA NE MORA NEGATIVNO UTICATI NA VAŠE ZDRAVLJE AKO SE PRIDRŽAVATE OVIH SAVETA

U vreme ovog jedinstvenog vremena socijalnog distanciranja i kućne izolacije mnogi postavljaju sledeće pitanje: „Kako da ostanem zdrav?“

Din i Ajiša Šerzaj, direktori Programa za zdravlje mozga i sprečavanje Alchajmerove bolesti na Univerzitetu Loma Linda kažu kako ne samo da je moguće održavati ukupno zdravlje, već je to i od ključnog značaja tokom pandemija, poput COVID-19.

„Ovo su stresna vremena“, kaže Ajiša, „ali uz prava sredstva postoje neograničene mogućnosti da čovek ne podlegne stresu i ponovo uspostavi dobre zdravstvene navike“. Ona dodaje da, iako nam se čini da to ne možemo kontrolisati u vreme krize, mi ipak imamo moć da tada održavamo svoje ukupno zdravlje.

Šerzajevi su napravili program NEURO, stil života čiji je cilj sprečavanje Alchajmerove bolesti i poboljšanje zdravlja mozga. Ovaj program služi pojedincima da preuzmu kontrolu nad zdravljem svog mozga tako što će popraviti pet zona uticaja: ishranu, fizičku aktivnost, opuštanje, odmor i optimizaciju.

Mada se to čini preteranim, Šerzajevi kažu da je najbolje mesto za početak njihovog programa savladavanje stresa ili opuštanje. „Kad govorimo o programu NEURO mi kažemo da sve počinje sa onim „U“ u sredini (unwinding = opuštanje). Moramo početi sa kontrolom svojih emocija, faktora stresa i pogleda na svet jer ako nje nema, neće se desiti ostalo“, kaže Din.

Za današnje vreme kućne izolacije Šerzajevi kažu sledeće…

Ključno je savladavanje stresa pojedinačno ili u sklopu porodice

Šerzajevi kažu da savladavanje stresa počinje određivanjem situacije u kojoj se nalazite i onog što utiče na tu situaciju, pa tek onda njihovim sistematskim rešavanjem. Na primer, ako vam je smanjen imunitet, to nije samo taj problem; morate uzeti u obzir sve elemente koji utiču na to. Da li preterano naglašavate dostupnost lekova potrebnih za održavanje vašeg zdravlja? Da li preterani naglasak stavljate na hranu potrebnu za jačanje imuniteta? Da li razmišljate o svojoj porodici možda rizikujući svoj imunitet? Kad ste odredili ove stresore, možete se fokusirati na preduzimanje koraka za oslobađanje od stresa.

Prvo, prednost i pažnju daćete onima koji utiču na vas. Kod svakog takvog prioritetnog stresa radite na njegovoj eliminaciji ili odvraćanju. U primeru onih kojima je smanjen imunitet možda je prednost data dostupnosti lekova i hrane, tako da se izazivač stresa (stresor) može preusmeriti traženjem pomoći od članova porodice koji bi te stvari doneli. Ako ih brine spoljni uticaj na njihov imunitet, mogu od članova porodice tražiti da poštuju socijalno distanciranje prilikom isporuke, čime bi se ta briga eliminisala.

Prema tome, ukoliko niste sigurni kako kontrolisati stres, zapamtite sledeće korake:

  • definisati;
  • postaviti prioritete;
  • smanjiti/preusmeriti;

Din dodaje da je zbog nedostatka svakodnevnih aktivnosti tokom ove pandemije lako preuveličavati male proleme, postati uznemiren i pogrešno se nositi sa postojećim stresorima.

„Ako nemate sve na svom mestu, bićete emocionalno posebno osetljivi u ovakvim vremenima koja obiluju preteranim stresovima“, kaže Din. „Za roditelje je posebno važno da kontrolišu svoj stres i da to deci prikazuju na dobar način, pošto će upravo ovakve stresne situacije odrediti kako će se ona nositi sa stresom u budućnosti.“

Potrebne su kreativne aktivnosti, učenje i socijalizacija

Iako mi poštujemo socijalno distanciranje i ostanak kod kuće, Din kaže da nešto najgore što sebi možemo učiniti jeste da sebe socijalno i intelektualno izolujemo. Ako to radimo, mozak će se odmah povući u svoj svet stresa i anksioznosti. „Zahvaljujući današnjoj tehnologiji mi možemo biti i kreativni i povezani sa ljudima koji nam daju podršku“, kaže Din. „Umetnost i povezanost su od presudnog značaja za držanje stresa pod kontrolom u teškim vremenima.“

Šerzajevi preporučuju neke od sledećih aktivnosti:

  • napravite klub čitalaca na Fejsbuku i virtuelno razgovarajte o nekoj knjizi;
  • napišite pesmu ili naučite da svirate neki instrument, snimite to i podelite na Jutjubu;
  • igrajte društvene igre sa prijateljima koristeći virtuelne igre ili neki program koji omogućuje online komunikaciju;
  • pridružite se grupi vežbača na internetu;
  • crtajte sa članovima porodice i to podelite na društvenim mrežama;
  • uzimajte onlajn časove iz predmeta koji vas zanimaju.

Koristite ovo vreme da ponovo stvorite trajne zdrave navike

Zbog užurbanosti svakodnevnog života često nam nedostaje vreme za fizičku aktivnost, kuvanje od svežih namirnica i okrepljujuće spavanje. Šerzajevi kažu da je sad vreme da stvorimo imunitet i dobre navike. Pa, kako bi to izgledalo?

  • Držite se tačnog rasporeda spavanja od osam sati i doslednog buđenja i odlaska u krevet u isto vreme.
  • Obezbedite sebi 150 minuta vežbanja sedmično. Bez obzira na to da li ste napolju na vazduhu u brzoj šetnji s porodicom, ili ste na onlajn času kik-boksa, obavezno dajte prioritet vežbanju.
  • Pokrenite se na svaki sat. Da, teorijski to može značiti da ustanete i gledate TV stojeći, ali Šerzajevi preporučuju hodanje unaokolo, istezanje i čučnjeve.
  • Kuvanje za porodicu je odličan način da se povežemo, kao i da stvorimo mogućnost za razumevanje naših odnosa sa hranom i za podizanje svesti o tome šta je potrebno našem telu u karantinu, ali i inače.

Kasandra Vagner

Related Articles

Stay Connected

22,046FanovaLajkuj
3,824PratilacaZaprati
0PretplatniciPretplatite se
spot_img
spot_img

Najnoviji članci