Živimo u vreme globalne pandemije, tako da nije čudo što je nivo stresa u životu većine ljudi povišen. Jedan od načina na koji stres utiče na naše telo jeste taj što sprečava imunosistem da funkcioniše na najbolji način. Ali kako da uočimo znake stresa i šta da preduzmemo kako bismo ga držali pod kontrolom?

Jedan od načina na koji stres utiče na naše telo jeste taj što sprečava imunosistem da funkcioniše na najbolji način.

Dobar i loš stres

Nešto stresa zapravo može da bude dobro za nas. Stres pomaže našem telu da sačuva energiju kad smo gladni. On pokreće reakciju „bori se ili beži” kad se suočimo sa opasnošću. On takođe pomaže našem imunosistemu da se izbori sa povredom ili infekcijom. Međutim, hroničan i dugotrajan stres može negativno da utiče na imunoodgovor našeg tela.

Kako stres utiče na vaš imunosistem?

Stres može da vas učini podložnijima bolestima. On podiže nivo kortizola, koji, ako predugo ostane povišen, može da oslabi vaš imunosistem. Stres takođe može da ošteti ćelije vašeg tela, pa čak i da pokrene reakciju imunosistema. Ta reakcija izaziva zapaljenske procese, što može da vas učini podložnijima virusnim i drugim infekcijama.
Pandemija COVID-19 primer je posebno stresnog životnog događaja koji izaziva ono što stručnjaci nazivaju „hroničan stres” – produženo stanje ozbiljnog stresa. Hroničan stres utiče na imunosistem smanjujući broj telesnih limfocita – belih krvnih ćelija koje nam pomažu da se izborimo sa infekcijom.

Dakle, kako da znate da li ste pod stresom?

Da li primećujete da vam se stalno spava? Ili ste nekako razdražljivi? To su pokazatelji stresa. Drugi uobičajeni znaci na koje treba da obratite pažnju obuhvataju pojavu akni, česte glavobolje i nedostatak energije.

Stres se takođe javlja u vidu ubrzanog pulsa i mišićne napetosti. Do toga dolazi zato što mozak preplavljuje telo hemikalijama i hormonima koji treba da vam pomognu da se izborite s tim što vam izaziva stres ili nelagodnost.

Ako osećate da vam je potrebna pomoć za upravljanjem stresom, razmislite o tome da potražite podršku ili da razgovarate sa svojim lekarom.

Saveti koji vam mogu pomoći da upravljate stresom

Hranite se zdravo

Raznovrsna, zdrava ishrana puna mikronutrijenata od presudne je važnosti za očuvanje zdravlja imunosistema. Uzimajte namirnice bogate takvim nutrijentima kao što su vitamini C i D, i cink, za koje se posebno naglašava da su važni za imunitet. Takođe, ima mnogo biljnih namirnica koje pomažu kod čestih promena raspoloženja, anksioznosti i depresije.

Vežbanje

Fizička aktivnost može da doprinese zaštiti vašeg imunosistema. Vežbanje ne mora da bude intenzivno da bi pomoglo u kontroli stresa. Vežbe umerenog intenziteta kao što su šetnja, džoging ili vožnja bicikla donose pozitivne rezultate.

Dodir

Emocije imaju veliki uticaj na naše telo, tako da ima smisla u tvrdnji da ćemo, ukoliko se osećamo više povezanima s drugima i primamo veću podršku, biti manje pod stresom. Iako je možda još uvek potrebno da ostanete u sigurnosti i održavate društvenu distancu, ako živite s nekim s kim možete bezbedno da razmenite zagrljaj, učinite to!

Sanatorijum „Health Food Company”