Isusove reči mogu vam pomoći da izdržite u nesigurnim okolnostima.
Trenutna pandemija nosi sve vrste psiholoških izazova: strah od smrti, društvenu izolaciju, nesigurnost, brigu oko dostupnosti osnovnih životnih potrepština, i neizvesnost oko zadržavanja radnog mesta. Reči izolacija, zatvorenost, utamničenje, i sl., imaju moćnu mentalnu težinu. Ne samo um, već i telo, plaćaju veliku cenu.
Ima mnogo dobrih preporuka kako se najbolje nositi sa ovom pandemijom, naročito ako ste zatvoreni u svoje domove. Dozvolite da vas podsetim šta je Isus rekao u Mateju 6,25-27: „Zato vam kažem: ne brinite se za život svoj, šta ćete jesti, ili šta ćete piti; ni za tijelo svoje, u šta ćete se obući. Nije li život pretežniji od hrane, i tijelo od odijela? Pogledajte na ptice nebeske kako ne siju, niti žnju, ni sabiraju u žitnice; pa otac vaš nebeski hrani ih. Nijeste li vi mnogo pretežniji od njih? A ko od vas brinući se može primaknuti rastu svojemu lakat jedan?“
E sad, kad bi vam neko rekao:„Ne brini“, da li biste prestali da brinete? Većini bi bilo teško da posluša taj savet. Ali Isus nam je za to dao pet preporuka:
- Pažljivo posmatrajte prirodu(Matej 6,26.28-30). To nije samo letimičan pogled, već detaljno posmatranje lepote. Ono vam stvara osećaj divljenja koji pozitivno utiče na vaše emocije i pomaže da cenite ruku Tvorca. Ako niste u mogućnosti da izađete iz kuće, gledajte slike prirode. Provodite vreme posmatrajući boje, zamišljajući teksturu onoga što vidite i„osećajući mirise“ kao da ste tamo.
ONO VAM STVARA OSEĆAJ DIVLJENJA KOJI POZITIVNO UTIČE NA VAŠE EMOCIJE I POMAŽE DA CENITE RUKU TVORCA.
- Uživajte u brižnoj Božjoj ljubavi (stih 26). Može vam pomoći da ukratko zapišete gde ste u svom životu videli ruku Božju. Vidite za šta treba Bogu da budete zahvalni i provedite neko vreme razmišljajući o tome.
- Živite prema vrednostima Božjeg carstva (stih 33). Kad se osećamo ugroženima, skloni smo tome da prvo mislimo na sopstvene potrebe i zaboravimo na druge. Pronađite jednostavne načine da budete drugima od koristi. Možete pisati poruke, slati mejlove ili telefonirati onima koje znate. Ja sam odlučio da nastavim sa pružanjem psiholoških saveta svojim pacijentima, bez obzira na to da li tokom pandemije dobijam bilo kakvu naknadu ili ne. Tako i vi možete nastaviti da služite drugima.
- Ne verujte svemu što mislite (stih 27). Naš mozak je predivna tvorevina. Isus podrugljivo pita možemo li dodati makar samo jedan sat svom životu brinući se. Naravno da ne možemo! Zapravo ćemo svom životu oduzeti više sati ako se previše brinemo. Kognitivni terapeuti misli poput ovih nazvali su kognitivnim distorzijama:
-
- Mišljenje „sve ili ništa“: kad smo skloni tome da stvari vidimo u ekstremnom obliku.
- Preterana generalizacija: kad posmatramo jedan negativan događaj i verujemo da on predstavlja sveobuhvatni obrazac.
- Negativan mentalni filter: kad stvari gledamo kroz pesimistične naočare.
I tako dalje. Na Guglu lako možete naći pojam kognitivne distorzije i njegove iscrpne spiskove.
Najbolje je da zapišete šta vas brine i pogledate listu kognitivnih distorzija da biste našli svoju. Suprotstavite se toj distorziji. Zapamtite: „I poznaćete istinu, i istina će vas izbaviti“ (Jovan 8,32).
- Ograničite sebi vreme za brigu (stih 34). Isus je shvatao da Njegovu preporuku „ne brinite“ (stih 25) neće biti lako poštovati, te je predložio da brige jednog dana zadržimo u tom danu. Stručnjaci se slažu da treba da odredite vreme za brigu, ako ćete se već brinuti. Na primer, u 5 posle podne odvojite celih pola sata da brinete o svemu što je potrebno. Nemojte da vam išta odvlači pažnju od toga. Ako tokom dana primetite da počinju da vas obuzimaju brige, samo recite sebi da ćete punih pola sata posvetiti tome u određeno vreme.
AKO TOKOM DANA PRIMETITE DA POČINJU DA VAS OBUZIMAJU BRIGE, SAMO RECITE SEBI DA ĆETE PUNIH POLA SATA POSVETITI TOME U ODREĐENO VREME.
I na kraju, apostol Pavle u Filibljanima 4,6-7 kaže: „Ne brinite se ni za što nego u svemu molitvom i moljenjem sa zahvaljivanjem da se javljaju Bogu iskanja vaša. I mir Božij, koji prevazilazi svaki um, da sačuva srca vaša i misli vaše u Gospodu Isusu“.
Da! Recite Bogu sve. Pavle time hoće da kaže: nemojte ništa izostaviti! Kad se poveravate Bogu, znate da pripadate Isusu Hristu. Za Njega ne postoji strah od pandemije koji bi nas mogao odvojiti od Njegove ljubavi (Rimljanima 8,38-39).
Karlos Fajard