San je od vitalnog značaja da bi čovek ostao zdrav. Ako vam san redovno ne­dostaje, to može uticati na funkcionisa- nje vašeg mozga, na vaš obim struka, na vašu plodnost, imunitet i hormonalnu ravnotežu. Čak vas može dovesti u rizik od hroničnih bolesti vezanih za način ži­vota, poput dijabetesa.

Prema tome, zašto ne spavate dovolj­no? Uzrok može biti i tehnologija. Koliko god zadivljuju, svi ti razni onlajn uređaji stvorili su kulturu „stalne prisutnosti”, što znači da radimo više sati, da mejlove ša­ljemo od kuće, da dobijamo obaveštenja u svako doba i da nam je generalno teš­ko da se isključimo. Lako je moguće da je san prvi na udaru od strane svega toga.

Pa koliko nam je onda sna potrebno?

Idealno bi bilo da odrasla osoba od­spava sedam do devet sati, ali svako je drugačiji. Nekim ljudima je dovoljno i mnogo manje sna. Količina sna koja vam
je potrebna takođe se menja s godinama života.

Možete li jelom doći do boljeg spa­vanja?

Nedovoljno spavanje takođe vam može povećati apetit i često vas činiti razdražljivim. Kad se niste naspavali, vaš nivo grelina (hormona koji vam daje osećaj gladi) povećava se, a nivo leptina (hormona koji vašem mozgu govori da ste siti) opada. Jelo i piće za postizanje boljeg spavanja više je od izbegavanja kofeina i namirnica koje izazivaju goruši­cu. Veliki broj studija otkrio je niz hranljivih sastojaka koji vam mogu pomoći da brže zaspite i da spavate čvršće. Među njima su:

Selen. Studije pokazuju da nedosta­tak selena možda ima neku ulogu u po­remećajima spavanja. Možete ga uneti je­dući brazilski orah i semenke suncokreta.

Magnezijum. Dovoljno unetog ma gnezijuma povezuje se s kvalitetom spavanja. Kako biste povećali nivo magneziju- ma u telu jedite zeleno lisnato povr­će poput spanaća i kelja.

Vitamin D. Postoji jaka veza između nedostatka vitamina D i preterane pos- panosti tokom dana. Kao i od sunčanja, vitamin D možete dobiti i iz pečuraka i nekih obogaćenih vrsta hrane i pića, poput sojinog mleka.

Kako da postignem bolje spavanje noću?

Budite fizički aktivni. Redovno vežbajte kako biste podigli nivo energije to­kom celog dana. Uveče smanjite njihov intenzitet i posle večere birajte mirnije aktivnosti.

Pijte dovoljno vode. Budite dovoljno hidrirani tokom celog dana. Neka vam na radnom stolu ili u torbi bude flaša s vodom, koja će vas podsećati da treba da pijete vode. Međutim, usporite malo pre odlaska u krevet kako biste se manje noću šetali do toaleta.

Isključite sve aparate. Isključite sve ekrane, uključujući i TV, kao i radio i pa­metne telefone, kako biste pre odlaska na spavanje isključili i sebe. Nastojte da u spavaćoj sobi nemate nikakve tehno­loške uređaje.

Photo by Andrea Piacquadio from Pexels