Pitanje: Ja sam hrišćanin, neoženjen. Znam koje kvalitete želim kod životnog partnera: hemija je sigurno važna, kao i karakter, kompatibilnost i, pošto sam ja hrišćanin, želim i da moja buduća supruga to bude. Ima li još nečega što bi trebalo da dodam na listu „poželjno“?

Odgovor: Naveli ste nekoliko odličnih kvaliteta koji su sigurno neophodni za zdravu vezu. Ja bih dodala još dva. Želeli biste osobu koja bi bila potpuno posvećena vašoj vezi. Isus je rekao: „Što je Bog sastavio, čovek da ne rastavlja“ (Matej 19,6). Ako je neka osoba potpuno posvećena svojoj vezi, kad dođe do problema, znate da će tražiti rešenje, a ne način kako da pobegne.

Drugi faktor je neko ko ima dobru komunikaciju s vama, a i vi s njom. Komuniciranje je veoma važan sastojak jedne zdrave veze. Mada su neki brakovi možda stvoreni na Nebu, realnost je da svi oni treba da se održe na Zemlji. Ako u vezi nema dobre komunikacije, onda će se ona vremenom raspasti. Intimnost raste kad smo u stanju da podelimo svoje misli i osećanja.

U svojoj knjizi Šest tajni trajne ljubavi (The Six „C“ecrets of Lasting Love), pisac, govornik i pastor Taj Gibson navodi šest pravila za zdravu komunikaciju. On smatra da je dobra komunikacija od presudne važnosti za unošenje zdravlja i dugovečnosti u brakove kako bi ljubav potrajala. Biblija kaže: „[…] oči su ti kao jezera […] o ljubavi u milinama“ (Pesma nad pesmama 7,4-6). Ako neki par treba da ima zdravu vezu, partneri moraju biti sposobni da čuju jedan drugoga i da sve dele među sobom, kako se ne bi osećali isključenima, poniženima, marginalizovanima ili izmanipulisanima. Intimna komunikacija poput ove ne dolazi sama od sebe; to je nešto na čemu moramo raditi.

Evo nekoliko pravila komunikacije:

POŠTOVANJE

„Tako i vi, muževi, živite sa svojim ženama po razumu, i poštujte ih […]“(1. Petrova 3,7). Poštovati nekog znači preneti sopstvenim verbalnim ili neverbalnim jezikom da vam je ta osoba stvarno važna. U stvari, prvobitno značenje ove reči na grčkom jeziku je „težak“ ili „opterećen“. Na taj način kad ja ukazujem poštovanje svom partneru, ja cenim njegovo/njeno mišljenje – ono ima „težinu“ za mene. Kad on/ona govori, ja slušam, jer istinski želim da ga/je upoznam i razumem. Ako osoba kojom biste želeli da se oženite pokazuje da vas poštuje kad s vama komunicira, to je jako dobro.

PONIZNOST

Uvek treba da budemo spremni da pretpostavimo da je mišljenje te druge osobe dobro, možda čak i bolje od našeg.

LATERALNA PREMA BILATERALNOJ PERCEPCIJI

Muškarci i žene misle na drugačiji način. Muškarci su skloni tome da budu lateralni u većini svojih opažanja, dajući prednost logičkoj, levoj strani mozga, koja služi za rešavanje problema, dok su žene sklone tome da budu više lateralne, dajući u svom razmišljanju i pristupu prednost desnoj strani mozga, koja je više relaciona i intuitivna. Neki muškarci, ali mnogo više žene, bilateralni su, što znači da angažuju obe strane mozga u pristupu nekom problemu ili sporu. Prema tome, ako obe strane znaju za te razlike, u situacijama kada žena kaže da je nešto pogrešno, to je verovatno tako. A ako muškarac kaže „Hajde da uradimo ovo i ovo da bismo to sredili“, on verovatno ima nekakav izvodljiv plan. Vodite računa da osoba o kojoj razmišljate kao o životnom partneru shvata i poštuje mentalne i emocionalne razlike između polova i da to može u mnogome ojačati vašu vezu i efikasnost kao „tima života“.

FORMULISANJE

Način na koji „uokviravamo“ svoje misli u komunikaciji veoma je važan. Na primer, ako kažemo nešto kao „Neprijatno mi je kad se šališ na moj račun, mada znam da ti to nije bila namera”, to je mnogo efikasnije nego „Uvek me ponižavaš šalama na moj račun“. Prvi primer govori o tome šta osećate i polazi od pretpostavke da vaš partner nije mislio ništa loše. On će biti više motivisan da reši neki problem ako se to ovako formuliše, dok će ih formulacija u drugom primeru samo učiniti defanzivnijima.

PROSTOR

Ponekad je dobra komunikacija u onome što ne kažete. Važno je da svom partneru date prostora, a da i on vama da prostora ako je to potrebno. To znači da umesto da ga pritiskate da vam kaže u čemu je problem, jednostavno izjavite: „Ja te volim i ovde sam za tebe kad budeš spreman da razgovaraš.“ Vaše nežno strpljenje i uveravanje u ljubav pomoći će mu da vam se kasnije otvori, tako da se može nastaviti zdrava komunikacija.

ZAJEDNIČKA MOLITVA

Par koji se moli zajedno, ostaje zajedno. Odvajanje vremena da se partneri drže za ruke i govore jednostavnu molitvu poput: „Gospode, mi se volimo i potrebna nam je Tvoja mudrost da nam pomogne da rešimo ovaj problem. Molimo te, pomozi nam“, jako pomaže da srca omekšaju i ljubav očvrsne.

Vejn Bem, Šarisa Fong i Šeron Martin